Με μεγάλη επιτυχία και πρωτόγνωρο ενδιαφέρον οργανώθηκε και γιορτάστηκε η 10η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Οι δράσεις, που έγιναν είχαν ως στόχο να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία.

Τα παιδιά δημιούργησαν αφίσα με το σύνθημα της ημέρας ” Η ΚΙΝΗΣΗ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ ” και οργανώθηκαν αθλητικές δραστηριότητες σε ομαδικά και ατομικά αθλήματα.

‘Όλες οι δράσεις πέτυχαν να δημιουργήσουν δεσμούς στα παιδιά, που έδωσαν την ευκαρία για παιχνίδι, γέλιο, συνεργασία και βιώματα για μια νέα στάση ζωής. Παράλληλα οι μικροί μαθητές και οι μαθήτριες ανέδειξαν και δημιούργησαν μηνύματα για την συνεργασία και την καλή ποιότητα ζωής.

Τέλος αξίζει να επισημανθεί ότι  τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι και τις αθλητικές δραστηριότητες, τη συστηματική ενασχόληση με τον αθλητισμό, τις προσωπικές επιλογές τους και την προτίμησή τους στον τρόπο που θα εντάξουν την άθληση στην καθημερινότητα τους αλλά και μέσα από το σχολικό περιβάλλον ωφελούνται από την ευεργετική επίδραση του αθλητισμού στη ζωή μας.